Sebzeli Tavuk Yemeği

Nilüfer tarafından 15 Ağustos 2009 tarihinde yazılmıştır.

Markete gidip bir aylık alışverişlerini eksiksiz yapan insanlara çok imreniyorum, bu olayı şu ana kadar başarabilmiş değilim. Pişireceğim şeye karar veriyorum sonra gidip alıyorum ve bu durum haftanın en az üç günü böyle devam ediyor. Dondurucumda başlı başına yemeklik olarak tavuk, kıyma, haşlanmış nohut ve kuru fasulye bulunur yalnızca, bazen evde kullanılmayacağı kesinleşmiş domatesleri de doğrayıp atıyorum dondurucuya. Ve canım dışarı çıkıp yemeklik bir şeyler almak istemediğinde hemen birkaç parça tavuk çıkartıp, dolapta ne bulursam katıp, karıştırarak her seferinde değişik bir tavuk yemeği yapıyorum.
sebzeli-tavuk-yemegi-tarifi-1

Bu tarife konu olan yemek de bu şekilde hazırlanmıştır, sakın ha ne buluyorsam koyuyorum dedim diye bunların birbirine yakışıp yakışmayacağına bakmıyorum sanmayın, elbette bu durumu göz önünde bulunduruyorum. Tarif de konserve bezelye var bunun yerine isterseniz en basitinden patates kullanabilirsiniz, eğer tavuk kullanmak istemiyorsanız da yerine kabak kullanabilirsiniz. Ama aşağıdaki malzemelerle hazırladığım yemek oldukça lezzetli ve bereketli oldu. Malzemeler için ölçü yazmıyorum, doğradığınızda zaten ortaya kaç kişilik olduğuyla ilgili bir görüntü çıkar, evinizde hangi malzemeden ne kadar varsa birbirine oranlayarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 1. Kemiksiz tavuk eti
 2. Mantar
 3. Bezelye (ben konserve kullandım)
 4. Mısır (konserve kullandım ama evde haşladığınız mısırı da kullanabilirsiniz)
 5. Havuç (jülyen doğranmış)
 6. Domates (küp küp doğranmış)
 7. Sıvıyağ
 8. Karabiber, kırmızı pul biber, köri, tuz

Tarifi:

  1. Mantarların kabuklarını soyup doğrayın, tavukları da tercihen ince uzun doğrayın ve mantarlara ilave edip,çok az yağlanmış tencerede  ikisi de suyunu bırakıp tekrar çekinceye kadar kavurun. Eğer tavukların beyaz kalmasını isterseniz mantarları ve tavukları ayrı ayrı kavurup sonra birleştirin.
   sebzeli-tavuk-yemegi-tarifi-2 sebzeli-tavuk-yemegi-tarifi-3
  2. Zaten bu aşamada yemek pişmiş sayılır, kullanacağınız baharatları ilave edin (taze fesleğen katmanızı da öneririm), havucu ve domatesi de ilave edip biraz soteleyin.
   sebzeli-tavuk-yemegi-tarifi-4
  3. Bezelye ve mısırı ilave edip 5 dk kadar pişirin.
   sebzeli-tavuk-yemegi-tarifi-5
  4. Pilav veya makarna ile sıcak olarak servis yapın.


Kategori : Ana Yemekler, Sebze Yemekleri, Tavuk Yemekleri
Etiketler: ,,,,,,,

2 comments

Bir Cevap Yazın