Kabak Tatlısı

Nilüfer tarafından 31 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır.

resimli-kabak-tatlisi-tarifi-1

Yılbaşı sofralarının vazgeçilmez tatlatından biridir benim için kabak tatlısı, hem o telaş içinde neredeyse kendi kendine pişmesi bakımından oldukça tamamlayıcı bir tatlıdır.
Alerjik bir bünyem olduğu için mevsiminde sık sık tüketmeye çalışıyorum balkabağını, bünyesinde bulundurduğu beta karoten, bağışıklık sistemini destelemek için bulabileceğiniz en iyi kaynaklardan biridir. Cildin kendini tamir etmesi ve bağırsaklar için faydalıdır. En önemlisi de kuvvetli bir antioksidandır.
Daha önce balkabağı ile hazırlanan bir tatlı tarifi yazmıştım ama bunun dışında muhallebilerin üzerine püre olarak da kullanıyorum ve çorbası da nefis oluyor. Şu an tezgahlarda bolca bulunan ve fiyatı oldukça ucuz olan bu sebzeyi bol bol tüketmenizi öneriyorum.

Malzemeler:

 1. Balkabağı
 2. Toz şeker
 3. Tahin
 4. Pekmez
 5. Ceviz

Not: Malzemeleri her zaman göz kararı kullanıyorum, çünkü kabakların tatları her zaman birbirinden farklı oluyor ve farklı oranda şeker gerektiriyor. Rengi turuncu yani olabildiğince rengi koyu olan kabakları tercih edin, rengi koyu kabakların tadı daha güzel oluyor daha oldun oluyorlar. Rengi sarıya dönük bir kabağınız varsa pekmez ve şeker oranını ona göre artırmalısınız.

Hazırlanışı:

 1. Kabakları önce kalın bir bıçak ile uygun ölçülerde kesin.
  resimli-kabak-tatlisi-tarifi-2
 2. Sonra sebze soyacağı ile kabuklarını soyun, bıçak ile soyacaksanız bıçağı kendinize doğru değil diğer yöne doğru iterek kabuklarını soyun, çünkü bu soyma esnasında genellikle ufak tefek kesikler meydana gelebiliyor, tecrübeyle sabittir. Ama artık marketlerde istediğiniz takdir de kabuklarını soyabiliyorlar, ben genelde beklemek için vaktim varsa kabuklarını soyduruyorum, tavsiye ederim.
 3. Kabakları yıkayıp tencereye alın, geniş bir tencere kullanırsanız kabakları karıştırmak zorunda kalmazsınız ve böylece pişerken formları da bozulmaz.
  resimli-kabak-tatlisi-tarifi-3
 4. Üzerlerine toz şeker serpin yani bir kekin üzerine pudra şekeri serper gibi serpin, çünkü kabaklar yumuşadıktan sonra tadına bakıp ona göre pekmez ekleyeceksiniz.
 5. Toz şeker serptikten sonra tencerenin kapağını kapatıp 1-2 saat bekletin, geceden de bekletebilirsiniz vaktiniz yoksa biraz su ekleyip de pişirebilirsiniz.
 6. Beklemiş ve suyunu bırakmış kabakları yumuşayıncaya kadar pişirin, eğer dar bir tencerede üst üste gelecek şekilde pişiriyorsanız tencereyi sallamak suretiyle kabakları alt üst edebilirsiniz. Eğer bekletmeye vaktiniz yoksa tencerenin dibini bir parmak geçecek kadar su ilave edin.
 7. Pişme esnasına suyu biterse sıcak su ekleyebilirsiniz.
 8. Yumuşayan kabakların tadına bakın ve üzerine istediğiniz kadar pekmez gezdirip 170 derecede önceden ısıtılmış fırına verip 10 dk kadar pişirin.
 9. Soğumaları için bekledikten sonra üzerine istenilen miktarda tahin ve isterseniz pekmez gezdirip, kıyılmış ceviz serperek servis yapın.


Kategori : Tatlılar
Etiketler: ,,,,,,,

3 comments

 1. berna kara :

  ben hiç şeker koymadan kendi kendine pişiriyorum,sonra üzerine ılıyınca tahin pekmez,ceviz veya azıcık bal gezdiriyorum. böylece yapay şeker almamış ve kabağın gerçek faydalarını almış oluyorsunuz,şeker kullanırsanız hiçbir faydasını alamazsınız.

 2. berna kara :

  ben hiç şeker koymadan kendikendine pişirip,ılıyınca üzerine tahin pekmez veya bal gezdiriyorum,ceviz ve kaymak da iyi gider

 3. berna kara :

  şeker koyarsanız kabağın yararlı maddelerini bağırsaklarınız alamaz ve hiçbir işe yaramaz,üstelik kilo alırsınız.

Bir Cevap Yazın