Batman Temalı Doğum Günü Pastası

Nilüfer tarafından 11 Şubat 2010 tarihinde yazılmıştır.

Pastayı Arda’nın okulundaki doğum günü kutlaması için hazırladım, uzun bir karasızlık sürecinden sonra Batman temasında karar kıldık ama bu temanın ne ile sağlanacağı konusunda ciddi bir kararsızlık yaşadım.
batman-temali-dogum-gunu-pastasi-tarifi-1

Daha önce şeker hamuru ile pasta yaptığım için bu kez farklı bir şey denemek istedim ve resimli pasta yapmaya karar verdim ancak bu konu ile ilgili internette çok az veri var.
Belirli temalarda gofret diskler satılıyor ama temin etmek için ciddi bir araştırma yapmak gerekiyor ve  ben henüz kendime pasta malzemeleri için sabit bir tedarikçi bulamadığım için çok zorluk çektim. Eminönü pasta malzemeleri için alışveriş yaptığım tek yer diyebilirim ama geçtiğimiz hafta hava oldukça caydırıcı olduğu için gidip alışveriş yapmaya cesaret edemedim.
Uzun bir telefon trafiği sonrasında ulaşamadığım bilgiye yakınımdaki pastaneden rica ederek ulaştım, kendilerinin şeker kağıdına resim bastırdıkları yerin telefonunu vererek beni büyük bir zahmetten kurtardılar.
Sonuçta ümraniye de bir pastaneye ulaştım ve eşimin iş yerine yakın olduğu için daha fazla araştırmadan resim işini burada yaptırmaya karar verdim, kendim gidip göremediğim için içim pek rahat değildi aslında ama neyse…
Pastayı hazırlayacağım günden bir gün önce yaptırdım resmi ancak beni kötü bir sürpriz bekliyordu, resmi basan arkadaş arkasındaki jelatinin çıkmayacağını, kendilerinin bile zor çıkardığını ve eğer uğraşırsak resmin dağılacağını söylemiş !!!  yani resmi pastanın üzerine jelatin ile koyup pasta kesilirken çıkartmamız gerekiyordu.
Neyse ki durumu olduğu gibi kabullenme konusunda sorunlarım olduğu için hemen resmi jelatinden ayırmaya çalıştım ve ayrıldı, çok sorunsuz değildi, bir iki yerinde ufacık yırtılmalar oldu ama malzeme şeker hamuru gibi birşey olduğu için ve kremanın üzerine koyulduğunu için hiç belli olmadı. Üzerinde de soğuk jöle var görüntüyü canlı bir hale getiriyor.

Burada tarifi detaylı anlatmıyorum çünkü Ben10 temalı pastadan tek farkı üzerindeki resim diyebiliriz.

Detaylı tarifi şurada görebilirsiniz ; http://www.tarifsepeti.com/hamur-isleri/ben-10-temali-dogum-gunu-pastasi-tarifi-1246.html

batman-temali-dogum-gunu-pastasi-tarifi-2


Kategori : Hamur İşleri, Şeker Hamurlu Pastalar, Tatlılar
Etiketler: ,,,,,,,,

10 comments

 1. hakime :

  pasta süper görünüyor fakat üstundeki resimi nasıl yaptığını merak ettım kalıplamı kalıplaysa nasıl üzerinemı bastırıyorsunuz

  • nilufer :

   Merhaba Hakime, resmin altında bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım, sanırım okumamışsın, gerekli bilgiyi orada bulabilirsin, sevgiler…

 2. EMEL :

  Nilüfer hanım ya ben göremedim yada yok pastanın üstünün nasıl yapılacağı konusundaki yazınızı okudum ancak pastanın yapımı malzemesi konusunda bilgiye nerden ulaşacağız.

  • nilufer :

   Merhaba Emel hanım, bugün aynı malzemeden bir pasta daha yapacağım ve daha detaylı bilgi vereceğim ama kısaca şöyle anlatayım size, pastanın üzerindeki resim şeker hamuruna benzer bir malzemenin kağıt kalınlığındaki şekline basılıyor, kartuşunda gıda boyası kullanılan özel yazıcılardan basılıyor, bazı pastaneler bu baskı işini yapıyor ama internette bu konuyla ilgili yer aramak nafile, çünkü hiç yok yada ben bulamadım. Yakınlarınızda siparişle doğum günü pastası yapan her pastane bu resimleri basan tedarikçileriyle ilgili size bilgi verebilir sanırım. Ben anadolu yakasında oturuyorum ve ümraniye de bir pastane de bulabildim sadece, avrupa yakasında da bahçelievler de bir yer var. Ama Eminönü’de pasta malzemeleri satan dükkanlarda gofret disk olarak hazır 10’lu paketlerde satılıyor ama belirli çizgi film karakterleri var sadece ve tek tek satılmıyor.
   Umarım sorunuza yanıt verebildim?

 3. duygu :

  merhaba pastanız harika gözüküyor ellerinize emeğinize sağlık.bende eşime doğumgünü için baskılı bir pasta yapmak istiyorum avrupa yakasında baskı yapan bir yer buldum kasımpaşada fiyatlarıda 10 Tl A4 kağıdı boyutu için(merak edenler olursa diye söylüyorum).gofret gibiymiş sizce iyimidir ve pastaya krema varken mi yapıştırıyoruz yoksa şeker hamuru yapmak zorundamıyız bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • nilufer :

   Merhaba Duygu, resmin pastayla bütünleşmesi için mutlaka kremanın üzerine koyulması gerekiyor, şeker hamurunun üzerine koyarak sabitlemenin bir yolu var mı bilemiyorum, gofret baskıları hiç kullanmadım ama bu şekilde yapılmış pastaları gördüm gayet düzgün görünüyorlardı, size kolay gelsin…

Bir Cevap Yazın