Hellim Peynirli Sebze Sarması

Nilüfer tarafından 27 Haziran 2008 tarihinde yazılmıştır.

Yaz akşamları için yemek hazırlamak oldukça zahmet veriyor insana, hem ne yapacağına karar veremiyorsun (sıcaktan), hem basit bir şeyi bile yapmak çok zor gelebiliyor insana. Her ne kadar bu yemeği yapmaya başladığım an fırından gelen ısı ve tam olarak ne yaptığımı bilmememin verdiği sıkıntıyla başladığıma bin pişman olsam da, sonuca değdi doğrusu. Hem hafif, hem sağlıklı, hem de lezzetli bir yemek çıktı ortaya.
hellim-peynirli-sebze-sarmasi-tarifi-1

Dediğim gibi ortaya ne çıkacağını bilmediğim için hazırlık aşamalarını fotoğraflamadım, sebzeleri hangi kalınlıkta ve nasıl doğrayacağınızı resimlerden tahmin edebilirsiniz sanırım. Bu arada, ben sebzeleri biraz diri sevdiğim için fazla pişirmedim ama bu şekilde daha bir güzel oldu sanki, yani patlıcanlar öldü mü, kabaklar pişti mi diye endişelenmeyin, kıyır kıyır da çok hoş oluyor.

Malzemeler:

 1. 2 Adet kabak
 2. 2 Adet patlıcan
 3. 3 Adet domates rendesi
 4. 300 Gr hellim peyniri
 5. 2 Diş sarmısak
 6. Taze nane
 7. Kekik, kimyon, tuz

Hellim Peynirli Sebze Sarması Tarifi:

 1. Kabakları ve patlıcanları yıkayıp soyduktan sonra, ne çok ince, ne de kalın olmayacak şekilde, uzunlamasına 3 veya 4 parçaya bölün.
 2. Fırının ızgarasında veya yağsız tavada ya da tost makinesinde patlıcan ve kabaklar kızarıp yumuşayıncaya kadar pişirin.
 3. Hellim peynirlerini de sebzelerin enlerine eşit ve boylarının da yarısı kadar olacak şekilde dilimleyin ve yağsız tavada kızartın.
 4. Elinizin yanmaması için pişen sebzelerin ılınmasını bekleyin.
 5. Önce, pişen kabağı fırın kabına alın, bir kanadına hellim peynirini koyun ve diğer kanadını üzerine kapatın.
 6. Aynı şekilde kabağı da patlıcana sarın ve borcama dizin.
 7. Üzerine küçük küpler halinde doğranmış hellim peynirlerini koyun ve üzerlerine kürdan batırın.
 8. Domatesleri rendeleyin, içine taze nane ve baharatları da ekleyin, borcama dizdiğiniz sarmaların üzerine dökün, önceden ısıtılmış fırında, domates sosu pişip, hellim peynirleri kızarıncaya kadar pişirin ve sıcak olarak servis yapın.
  hellim-peynirli-sebze-sarmasi-tarifi-2


Kategori : Kolay yemekler, Sebze Yemekleri
Etiketler: ,,,,,,,

Bir Cevap Yazın