Bahçem

Nilüfer tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde yazılmıştır.

İlkokulda filizlendirdiğim kuru fasulyeden sonra yetiştirdiğim ilk sebze resimde gördüğünüz domatesler… Bir sebzenin büyümesine hiç bu kadar yakından şahit olmamıştım, gerçi bu işi hakkını vererek yapamadım, elbette bu konu ile ilgili mükemmel siteler var ve ben de bunlardan faydalanabilirdim, faydalandım da zaten ama bir baktım hobi diye başladığım şey takıntı haline geliyor. El kadar domatesler boyunları bükük duruyorlar diye çöp şiş ile tek, tek destek yapıp kurdeleyle bağladıktan sonra kendime geldim.
bahcem-1-cherry-domatesler

bahcem-2-domates-fideleri
İlk diktiğimde yukarıdaki gibiydiler, öyle kötü görünüyorlardı ki dayanamayıp destek yaptım onlara. Görüntüleri çok daha iyi oldu ama sonra o kurdeleleri gevşetmeyi ya da çıkarmayı akıl edemediğim için az daha domates fidelerimi boğarak öldürüyordum.
bahcem-3-domates-fideleri

Bağlarını çözdükten sonra öyle bir boy attı ki fideler yaptığım yanlışı çok daha iyi anladım.

bahcem-4-domatesler

Şimdilerde domateslerim büyümeye başladılar ama normal domateslerim hala kızarmadı.

bahcem-5-cherry-domates-fideleri

Bunlarda minik domateslerimin ilk fide olarak dikildiklerinde çektiğim ilk resimler. Şimdi benim boyumun iki katına falan çıktılar neredeyse, nereye bağlayıp, nasıl zapt edeceğimi şaşırmış durumdayım, sürekli büyüyorlar.

bahcem-6-cherry-domatesler

Bu minik domatesler o kadar muntazam bir şekilde büyüyorlar ki hayret etmemek mümkün değil, insan dalından koparmaya kıyamıyor ama koparmayınca kendileri atlıyorlar daldan, yani mecbur koparıp yiyorsunuz yoksa süs niyetine dalda kalmaları çok olası.

bahcem-7-cherry-domatesler bahcem-8-cherry-domatesler

Deneyerek öğrendim sebze yetiştirmeyi, seneye daha iyi bir bahçıvan olup onlara çok daha iyi bakacağıma eminim şimdi.

Bu arada zaiyat vermedik değil tabi ektiğim marullar, rokalar ve maydanozların büyüdüklerini göremedim maalesef.

Hayatınıza renk katmak, dikkatinizi başka şeylere vermek istiyorsanız çok bir yere sahip olmanıza gerek yok, bir saksıda da gayet rahat yetiştirebilirsiniz, bu zevki tatmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yetiştirdiğim diğer sebzeleri de yakında sizinle paylaşacağım.


Kategori : Genel
Etiketler: ,,,,,,

One comment

  1. kader :

    çok güzel çok hoşuma gitti benimde bahçem olsun bende böle fideler sebzeler meyveler yetiştirmek hayvan bakmak istiyorum

Bir Cevap Yazın